V tomto článku bychom rádi shrnuli pár rad, které by se mohly hodit před vaším dobrodružstvím. Tipy ohledně nákupu jízdenek, výběru vagónu a sedadla nebo jídla během jízdy. Doufáme. že se budou hodit :).
1. Nákup jízdenek na Transsibišskou magistrálu
Lístky na Transsibiřskou magistrálu jsme nakupovali předem přes internet na oficiálních stránkách ruské železnice www.rzd.ru. Na internetu jsme se dočetli, že lze lístky koupit nejdříve měsíc předem. Při nákupu jsme ale zjistili, že tato informace už neplatí, jelikož nám systém dovolil koupit lístky i na 40 dní dopředu (tento fakt způsobil, že ty nejlepší místa už byla obsazená :/). Oficiální stránky jsou v ruském i anglickém jazyce, ale v anglickém jazyce chybí některé možnosti, takže jsme se domluvili s kolegou a nakoupili je v ruské verzi (jednou nám anglická verze ukázala i jiné časy odjezdů vlaků).
Vyzvednutí jízdenek na Transsibiřskou magistrálu
Všechny lístky jsme si doma vytiskly a v Moskvě na nádraží (ticket office) vyměnili za oficiální. Vyráželi jsme z železniční stanice Kazansky railway station, která je velmi přehledná a poměrně moderní. Neočekávejte, že obsluha u lístků nebo průvodčí budou umět anglicky, ale s pomocí překladače a základních frází se člověk vždycky domluví (prostě stačí ukázal v ticket office vytisknuté lístky a říct Davaj bilety 😀 )
Oddělený nákup jízdenek
Pokud plánujete stejně jako my vystoupit z vlaku a porozhlédnout se po městech ležící na trase, dejte si pozor při nákupu jízdenek na čas odjezdu. Magistrálou jsme projeli čtyřmi časovými pásmy a čas na webových stránkách se dá zobrazit buďto v moskevském nebo v lokálním čase (v čase destinace). Základní nastavení je však v lokálním čase a v závorce je uvedeno o kolik hodin se čas liší od moskevského.
2. Výběr postele v Transsibiřské magistrále
V případě, že vás jede více, například 2, doporučujeme koupit spodní a horní část postele. V horní části postele totiž není moc místa a je příjemné slézt a posedět dole. Nedoporučujeme kupovat místa v uličce, protože kolem vás bude někdo neustále chodit. Pro dlouhány to taky znamená, že si nenatáhnou při spaní nohy. Velké množství lidí platí i pro místa u toalet, jelikož se zde tvoří fronty na záchod (hlavně ráno a večer), které mohou být otravné.
3. Výběr vagonu v Transsibiřské magistrále
Který vagon je ten pravý? To záleží především na vašich finančních možnostech nebo upřednostnění pohodlí a soukromí. Mezi základní možnosti patří De luxe sleeping (mají jen některé vlaky), první, druhá, třetí třída s open sleeping a vagon se sedadly. My jsme se snažili o co nejnižší rozpočet, a proto jsme vyzkoušeli jízdu ve vagonu se sedadly (nejlevnější varianta) a třetí třídu tzv. 3-cl. Open sleeping (rusky plackarta).
Při pohledu zvenčí vypadala první a druhá třída opravdu dobře, ale jejich ceny mohou být až 6-ti násobně vyšší než třetí třída. V lepší třídě jsou oddělené kóje, více prostoru, člověk dostane vodu, nachází se zde sprcha a určitě jsou i toalety v lepším stavu. Ve třetí třídě nejsou oddělené kóje, ale prostor je i tak podle nás poměrně veliký. Každý má také nárok na prostěradlo, povlečení a ručník, a to zcela zdarma! Ve většině vlaků také najdete elektrické zásuvky na nabíjení a vlak z Moskvy do Kazaně měl dokonce i wifi připojení.
Open seating vagon (vagon se sedadly)
Této volby jsme litovali nejvíce! Sedadla jsou velmi nepohodlná, takže už po pár hodinách jízdy nás zadky proklínaly. I když bylo mezi sedadly dost místa na nohy, tak jsme byli zoufalí a nevěděli, jak si sednout. Toaleta je jen základně vybavená. Záchod na kterém se musí stát, což Anet shledala nebezpečné poté, co vagon cukl a ona z něj spadla. Toaleta není ani příliš udržovaná. Sedící vagon doporučujeme pouze pro krátké přejezdy netrvající déle než 4 hodiny.
3. třída open sleeping vagon
Tento vagon byl pro nás příjemným překvapením. Recenze na internetu byly spíše negativní až neutrální a neudělaly na nás nejlepší dojem. Třetí třída je ideální pro nenáročné cestovatele, kterým nevadí přítomnost cizích lidí a nebojí se komunikace s ruskými občany. Ani jednou jsme nenarazili na někoho, z koho bychom měli divný pocit nebo byl opilý či agresivní. Většinou s námi cestovali rodiny s dětmi, parta kamarádů nebo muži jedoucí za prací nebo domů. Dokonce se kolem 22:00 zhaslo, což byl pokyn ke spánku a opravdu byl v celém vagonu klid. Doporučujeme ale špunty do uší, protože chrápání se ve vagonu rozléhá. Postel se skládala z klasického sedadla a na ní položené matrace. Ačkoliv se to nezdá jako luxus, my jsme se vyspali kvalitně.
4. Stravování během cesty Transsibiřskou magistrálou
Říkáte si, jestli ve vlaku neumřete hlady? Toho se opravdu nebojte! Možností, jak si obstarat jídlo, je několik. První z nich dostupnost horké vody, která je ideální pro vaření instantních nudlí a čaje nebo kávy. Druhou možností je koupě jídla přímo ve vagonu. K nám v čase snídaně a oběda chodily prodavačky s různým plněným i obyčejným pečivem. Ve vlaku je také možnost zakoupení občerstvení, mezi které patří již zmíněné instantní nudle, sušenky, bonbony, oříšky a jiné.
Pokud si chcete odnést z cesty suvenýr jiný než v podobě fotky, můžete si zakoupit u paní průvodčí různé upomínkové předměty. Nejvíce na dračku šly hrníčky, ale v nabídce toho bylo spoustu.