V tomto příspěvku bychom vám chtěli poskytnout důležité rady před cestou do Mongolska. Zjistili jsme totiž, že spousta informací na internetu už neplatí nebo úplně chybí:).
Vízum do Mongolska
Pro občany České republiky platí do Mongolska vízová povinnost. O vízum lze zažádat na velvyslanectví Mongolska v Praze a vydává se standardně na 30 dní. Vízum stojí 60 EUR (placeno převodem na účet, donést potvrzení o platbě) a jeho vyřízení trvá cca 7 dní. Všechny potřebné informace ohledně potřebných formalit naleznete na stránkách Mongolské ambasády v Praze
Čím se dá platit v Mongolsku? Hotovost vs kreditní karty
Na internetu jsme se dočetli, že v Mongolsku si bez hotovosti ani neškrtneme, ale opak je pravdou. I v malých městech (např. Karakorum) jsme pokaždé objevily ATM bankomaty a platba kartou byla možná skoro ve všech obchodech i restauracích. Jediný problém s kterým jsme se setkali, bylo to, že v Mongolsku upřednostňují placení Visa kartou (Mastercard spíše ve velkých supermarketech a na výběry z bankomatu).
Nejlepší SIM karta v Mongolsku
V Mongolsku mohou koupit zahraniční turisté SIM kartu pouze v oficiálních obchodech mobilních operátorů. Nejjednodušší řešení pro ty, co přiletí letadlem, je obstarat si SIM hned na letišti. V případě, že přijedete jako my vlakem, doporučujeme obejít Peace Avenue a hledat společnost Mobicom nebo Unitel, které mají v Mongolsku nejlepší pokrytí a nabídku tarifů. My jsme zaplatili u Mobicom 20 000 MNT za 12 GB dat + 5 000 MNT za neomezené sociální sítě na měsíc (cca 223 CZK).
Oblečení
Počasí v Mongolsku může být nevyzpytatelné. Z 25 stupňů Celsia nám klesla během týdne teplota až k 0 a dokonce jsme zažili i sníh. Proto doporučujeme vzít i teplé oblečení, případně spacáky.
Ubytování v Mongolsku
Ubytování ve městech jsme řešili přes Booking nebo Airbnb. V národních parcích doporučujeme řešit ubytování až na místě, jelikož se dají ceny poměrně snadno usmlouvat, zvláště pokud přespíte více nocí. Typickým mongolským ubytováním je jurta. Přespání v ní je zážitek, který nesmíte v Mongolsku vynechat!
Před příjezdem do Mongolska si zkontrolujte adresy ubytování a případně, jak má ubytování vypadat. Často totiž nenajdete popisky ulic a dokonce ani názvy hostelů. Nám samotným se nám nepodařilo během dvou dnů najít ubytování a dodnes se nám nikdo z hostelu neozval 😀
Cestování po Mongolsku autobusem
Při cestě z Ruska (Ulan-Ude) do Ulanbátaru neexistuje na mongolské části zpevněná silnice (2019), takže počítejte s dlouhou a hrkající cestou. Pří cestování do Karakorum nebo na jih ke Gobi už byly normální asfaltové silnice. Lístky na autobus jsme kupovali na autobusovém nádraží v den odjezdu (v Mongolsku jsme byli mimo sezónu), ale obsazenost autobusu je možné sledovat na oficiálních stránkách eticket.transdep.mn
Po Ulanbátaru nezkoušejte jezdit hromadnou dopravou. Autobusy jsou šíleně přeplněné a nejspíše by jste uvízli v nekonečné zácpě. My jsme všude chodili pěšky až na jedinou výjimku, kdy jsme jeli s taxi. Taxikář nás ale schválně vezl delší cestou, která se nám prodražila o 100 CZK a autobus jsme ještě k tomu málem nestihli. Po této zkušenosti už jsme do dalšího taxi vážně nenasedli.
Zájezdy po Mongolsku
Na Mongolsku je nekrásnější příroda, takže je povinností navštívit místa jako jsou Gobi, Orkhon valley nebo jezero Khovsgol. Tyto výlety ale rozhodně není nutné zamlouvat a platit předem přes internet. V Ulánbátaru i v jiných městech naleznete spoustu společností a hotelů, které poskytují možnost zájezdu, a dokonce levněji. My jsme vždy dojeli co nejblíže k místu (Gobi-město Dalanzagdad, Orkhon valley – město Karakorum) a tam si zajistili řidiče s terénním autem. Tento způsob je často i nejlevnější. Půjčení auta v Mongolsku bez řidiče je poměrně komplikované a u známých společností (např. Sixt) strašně drahé. Jedno ubytování nám i poskytlo možnost půjčení motorky (25 USD na den) se kterou jsme jeli směr poušť, což byl také úžasný zážitek.
Jak se má v Mongolsku chovat správný chodec
Na silnicích v Mongolsku, hlavně v Ulánbátaru, vládne jeden velký chaos. I přes to, že jsou na silnicích semafory, většinou stojí na velkých křižovatkách ještě policista, který koriguje celou dopravu. Psychicky se připravte na to, že prostě vběhnutí do křižovatky je jediný způsob, jak v Ulánbátaru přejít větší ulice. My jsme ten nejlepší způsob pochytili hned první den. Vždycky jsme došli do poloviny, tam stáli a čekali, až se uvolní druhá polovina 😀
Je Mongolsko bezpečná země?
Před cestou do Mongolska se určitě nemusíte ničeho bát. Už dlouho jsme na našich cestách nepoznali tak přátelské, milé a ochotné lidi. Ani jednou jsme se nesetkali s tím, že by se nás někdo pokusil okrást nebo bychom se cítili nebezpečně (a to jsme chodili díky Tomovi a jeho zkratkám i zapadlými uličkami). Samozřejmě výjimka potvrzuje pravidlo, ale obecně se není čeho bát :).
Mongolština aneb jak se v Mongolsku domluvit
Před cestou do Mongolska jsme se neučili žádné základní fráze, jelikož mongolština je hrozně obtížný jazyk na zapamatování i výslovnost. Příjemně nás ale překvapilo, že většina mladých lidí mluví anglicky a sem tam i dospělí ovládají angličtinu (suma sumárum v Mongolsku mluví více lidí anglicky než v Rusku 😀 ). Doporučujeme naučit se mongolsky děkuji = bayarlalaa a mít s sebou překladač pro případ nouze.
Jídlo v Mongolsku
Jídlo je v Mongolsku levné, takže není potřeba si vozit zásoby z ČR. Zjistili jsme ale, že se častěji vyplatí chodit do restaurace (pokud se toho nepřejíte) než si vařit jídlo doma. Pokud budete v Ulánbátaru, máme pro vás tip na levný a dobrý podnik Шөлөндө, který má 2 pobočky na Peace Avenue (jedna vedle coca cola kebab a druhá u zastávky Бөхийн Өргө. Průměrně jsme se tam najedli (2 lidi) za 80 Kč a to i s pitím a malým salátkem. To zní dobře ne? 🙂 Najdete tam tradiční nudle tsuivan, ramen nebo jiné druhy asijských polévek.
Jindřich
Musím říct, pěkný malí cestopis, 🙂 děkuji vám ! Jelikož mám ze čtvrtiny Mongolské předky tak zvažuji cestu už docela dlouho, ale pořád si říkám že nejspíš nemám dost peněz… Ale díky vám se to teď trochu zlepšilo. 🙂 Musím se zeptat – Jaká byla jízda vlakem a jak dlouho to trvalo, a myslíte že je lepší jet vlakem nebo letět ??