Do Kambodže jsme jeli s tím, že toho o zemi bohužel moc nevíme. Představovali jsme si ji jako zaostalejší Thajsko, ale realita byla úplně jiná. Co nás překvapilo, na co se je potřeba před cestou připravit a proč si sem dovézt kupu dolarů se dozvíte v tomto článku.
1. Vízum do Kambodže
Vízum do Kambodže není nutné vyřizovat dopředu. Za poplatek 30 USD dostanete měsíční vízum na jakémkoliv mezinárodním letišti nebo hlavních hraničních přechodech. Na internetu se píše, že s sebou musíte mít pro vyřízení víza 2 pasové fotografie, ale po nás je nikdo nechtěl (ještě že tak, protože Anet si je zapomněla v krosně). Před cestou si ale vždy zkontrolujte, jestli se vízové požadavky nezměnily!
2. Oficiální měna – Kambodžský riel (KHR) a americký dolar (USD)
Do Kambodže přijeďte s americkými dolary, které nemá cenu směňovat za riel. Všechny ceny (obzvláště na turistických místech) jsou zobrazené dolarech. Navíc se nám nikdy se nám nestalo, že by obchodník dolar odmítl a to jsme nakupovali jídlo na zapadlém trhu nebo v restauraci pro místňáky. Akceptované jsou pouze nepokreslené, neroztrhané a jinak nevadné bankovky. Po Kambodži kolují i falešné bankovky, takže si pokaždé zkontrolujte jejich pravost.
3. Výběr peněz v ATM a platba kartou
Doporučujeme si vzít s sebou do Kambodže dolary, jelikož zde musíte platit za výběr z bankomatu. Poplatek je obvykle ve výši 5 % (Maybank) – 6 % a limit na výběr bývá většinou 500 USD. Platba kartou je v Kambodži složitá, jelikož není možná na většině míst nebo si za ni účtují obchodníci poplatek až ve výši 2 %. Proto doporučujeme platbu v hotovosti, to je jistota.
4. Nejlepší SIM karta v Kambodži
V Kambodži se určitě vyplatí zakoupení místní SIM karty, jelikož je levná a wifi na většině z našich ubytování spolehlivě nefungovala. Dva hlavní mobilní operátoři jsou Metfone a Smart. My jsme si zakoupili SIM kartu u Metfone, která stála 4 USD (cca 92 Kč), byla platná na jeden měsíc a obsahovala balíček o velikost 4 GB dat. SIM kartu doporučujeme koupit na značkové prodejně operátora a nejlépe někde mimo letiště. Zpravidla nabízí nejlepší ceny. Přehled operátorů a cen naleznete zde.Mobilní data fungují na většině území Kambodže, ale nejlepší pokrytí je ve větších městech.
5. Taxi v Kambodži
V Kambodži jsou oblíbeným dopravním prostředkem taxikářů tuk tuky a krišny. Kromě zážitku z cesty vás potěší i levná cena, kterou si ale musíte usmlouvat. Pokud nemáte rádi smlouvání, tak si stáhněte mobilní aplikaci PassApp, která funguje stejně jako Uber a v Kambodži funguje na jedničku. Není nutné do ní zadávat platební kartu a můžete platit hotově přímo řidičovi.
6. Elektrické zásuvky v Kambodži
Na většině ubytování jsou zásuvky vhodné pro české zástrčky. Ani jednou jsme nemuseli použít adaptér do zásuvky (navštívili jsme Koh Rong, Sihanoukville, Siem Reap, Phnom Penh, Kampong Cham). Pokud ale adaptér vlastníte, tak si ho pro jistotu vezměte, jelikož člověk nikdy neví.
7. Jazyk
Úředním jazykem v království Khmérů je khmérština. V důsledku řádění čínských investorů (hlavně ze Sihanoukville se stává čínské město) naleznete v restauracích či obchodech čínské znaky. V turistických oblastech lidé umí anglicky, takže jsme neměli problém s domluvou. Když byla nouze, tak jsme použili online překladač a kalkulátor na mobilu :D.
8. Bezpečnost v Kambodže
Kambodža je podle nás relativně bezpečnou zemí, ale klasicky je dobré dávat pozor na osobní věci a nespouštět je z očí. Obecně jsou Kambodžané hrozně milý, ochotný a nápomocný národ. Pozor si dávejte na zkorumpované policisty tzv. Tourist police. V oblasti Kampong Cham a tamních chrámů se nám stalo, že po nás chtěli neoprávněně peníze za vstup do chrámu nebo jiné památky, do které se vstupné oficiálně nevybírá. Pokud se vám to stane, řekněte jim, že nezaplatíte dokud nedostanete za vaše peníze oficiální vstupenku. Také se vám může stát, že se vás budou vyptávat, kde jste zaparkovali kolo či motorku. Rozhodně jim to neprozrazujte! Dostali se k nám příběhy o krádeži těchto dopravních prostředků policisty, kteří za ně potom chtěli výkupné!
9. Půjčení motorky v Kambodže
Zapůjčení motorky v Kambodže je velmi snadné a ve větších městech i levné. Zatímco na Koh Rongu chtěli za půjčení motorky kolem 30 USD/den, v Kampong Cham nám půjčili motorku za 5 USD/den. Trošku rozdíl co? 😀 V Siem Reap se pohyboval pronájem motorek od 8-15 USD. Motorku lze zapůjčit buď přímo na ubytování (pokud tuto možnost nabízí) nebo v půjčovně. My jsme nemuseli ukazovat řidičák a ani mezinárodní řidičák. S policisty jsme žádný problém neměli, ale určitě si vyžádejte v půjčovně helmy (pokud vám je automaticky nedají). Evropským řidičům bez helem se rozdávají pokuty.
10. Jídlo a Kambodžská kuchyně
Khmérská kuchyně v sobě nese prvky okolních států, hlavně z thajské, vietnamské nebo čínské. Jako pozůstalost francouzské koloniální nadvlády zde najdete velmi dobré francouzské bagety a různá koření.
Mezi typické pokrmy khmérské kuchyně patří Fish Amok (ryba v kari omáčce s kokosovým mlékem, zabalená v banánovém listu a podávaná s rýží), Num Pang (plněná bageta se zeleninou, masem a různými omáčkami), rýže s různými druhy masa. Z nápojů je to určitě kambodžská káva (černá káva s kondenzovaným mlékem) a pivo (nám zachutnalo pivo Angor).
11. Cestování autobusem po Kambodže
Mezi hlavními turistickými destinacemi jezdí poměrně dost autobusových společností. V porovnáním s Thajskem nebo s Vietnamem jsou ale dražší a jejich vozový park je starší. Když jsme jeli autobusem společností Sorya, tak jsme měli pokaždé pocit, že se rozpadne a jednou se nám dokonce vážně něco pokazilo. Stav silnic v Kambodže je také divoký, takže se vám může stát, že pojedete 120 km 5 hodin. Jízdenky na autobus vždycky kupujte na hlavních trasách alespoň den předem. Nejjednodušší způsob je zamluvit si jízdenky přes hotel, autobusových zastávkách nebo online například přes stránky bookmebus.
Pokud plánujete jet autobusem z Kambodže do Vietnamu , tak doporučujeme společnost Mekong express. Jejich autobusy jsou v dobrém stavu, po cestě jsme neměli jediný problém, dostali jsme vodu i svačinu a na pasové kontrole to stewardka zařídila tak, aby to šlo rychle 🙂
Martin
Dobry den chystam se s kamarádem do kambodže nemate zkusenost s vlakem z hlavniho města do Sihanoukville jak koupit lístky atd děkuji Martin
admin
Dobrý den Martine, s vlaky v Kambodže bohužel nemáme žádnou zkušenost, přemisťovali jsme se všude Autobusem 🙂 Zkusila bych kouknout na stránky Easybook.com, 12Go.com nebo je koupila přímo na vlakovém nádraží. Užij si Kambodžu!!