Navštívit Sapu a severní Vietnam v zimním období není úplně běžné, jelikož hlavní turistická sezóna začíná v období jara. Teploty v Sapě se zde v únoru pohybují kolem 10-18 stupňů, mlha a déšť jsou je na denním pořádku. Bohužel načasování nám moc nevyšlo, ale snad tam bude alespoň méně turistů….
Jak se dostat autobusem do Sapy z Hanoje/Cat Ba
1. Hanoj – > Sapa
Z Hanoje se dostanete do Sapy buď vlakem nebo autobusem. Autobus je ale levnější a jednodušší možnost. Pokud vám cestování tímto dopravním prostředkem nevadí, tak ho určitě doporučujeme. Vlakem totiž musíte z Hanoje nejdříve dojet do města Lao Cai a odtamtud se dopravit autobusem do Sapy.
Autobusových společností je několik, ale my doporučujeme tyhle dvě:
Sapa express – jízdenka stojí 275k, nové a hezké autobusy, profesionální přístup
Sapa Green Bus – jízdenka stojí 250k, nové a hezké autobusy, profesionální přístup -> naše volba
2. Cat Ba – > Sapa
Na ostrově prodává lístky na autobus skoro každý. Věc se má tak, že buď pojedete přímým autobusem do Sapy s lokálním autobusem, kde nikdo nemluví anglicky, lidé sedí v uličce a obsluha není ochotná nebo si vyberete turistický bus s přestupem v Hanoi/Hai Phongu a všechno proběhne hladce.
Doporučujeme kupovat jízdenky u Cat Ba Vision, Cat Ba Venture nebo Signature Journey.
Jaká místa vidět a navštívit v Sapě
Sapa je jedno menší město kolem kterého se rozléhají rýžové plantáže. Zároveň je to i největší zázemí pro turisty. Pokud tedy chcete vidět nejhezčí čajové plantáže, tak musíte z města ven! Na každém rohu na vás budou čekat paní a nabízet vám průvodcovské služby. Pokud si to ale chcete naplánovat a objet sami, tak doporučujeme stáhnout mapy.cz/maps.me, půjčit motorku (kolem 100k/den) a vyrazit! My jsme měli na Sapu tři dny, ale nakonec se to zkrátilo pouze na dva vzhledem k tomu, že nám první den pršelo a mlha by se dala krájet 😀 Nevýhoda února je i takové, že rýžová pole nejsou tak zelené jako bývá vyobrazeno na všech fotkách. Většinou jsou zalitá vodou nebo rostlinky teprve začínají růst.
1. Oblast Lai Chai a Tram Ton Pass
Půjčte si motorku a vyražte na Tram Ton Pass, který vede ze Sapy do vesničky Lao Chai a nabízí nádherné výhledy na krajinu. Po cestě můžete navštívit vodopád Silver nebo Heaven gate, které jsou už ale zpoplatněné. My jsme dojeli kvůli silnému větru a zimy asi do půlky trasy, ale i tak to bylo super. Při cestě zpátky doporučujeme odbočit do údolí, která vás zavede přímo mezi rýžová pole. Asi 8 km před Sapou je menší odbočka do ulice Phan Si Bang. My jsme na ní narazili náhodou a byli jsme za to velmi rádi.
2. Oblast Lao Chai
Oblast s krásnými rýžovými poli se nachází na jihovýchodě od Sapy. Buď sem můžete dojít sami pěšky skrze různé trasy (najdete na mapy.cz, mapsme), s průvodcem, nebo dojet na motorce. My jsme zvolili motorku a vydali se směr oblast Ban Ho. Pár km od Sapy jsme odpočili dolů do údolí (projeli jsme například kolem Sapa Clay house) a jeli dolů k mostu přes řeku. Je to pořádné klesání a stoupání, takže se nám stalo, že při cestě nahoru nás motorka neutáhla a Anet musela seskočit, dokonce i chvilku zatlačit. Naštěstí Tom se do toho pořádně opřel, kopec vyjel a Anet to holt došla pěšky. V únoru se v Sapě bohužel nenachází ta krásně zelená rýžová pole, ale taky to má svoje kouzlo :). Motorku jsme zaparkovali nahoře na kopci a udělali si pěší asi 4 km okruh kolem polí. Procházeli jsme typickými vesničkami, viděli jsme, jak si místní děti hrají s káčou nebo na schovávanou a krávy, které chodili po poli a bořily se do bahna :D. Měli jsme štěstí, že odpoledne mlha opadla a konečně jsme se dočkali pořádné viditelnosti.
3. Vesnice Cat Cat
Nejpopulárnější a nejznámější vesnice v okolí Sapy. Bohužel právě tohle z ní udělalo pouze lákadlo na turisty a při vstupu do ní navíc musíte zaplatit 90k. Strážník nám sice slíbil, že uvidímě nějaké vystoupení a život místních lidí. Přišlo nám ale nesmyslné za tohle platit a raději jsme vesnici obešli vrchem (zabočili jsme u Sapa Mountain View) a užili si další výhledy na krajinu a vesnici. Navíc jsme po cestě nepotkali ani jednoho turistu, takže jsme si užívali ticho a klid :).
4. Hora Fansipan
Nejvyšší hora v celé Indočíně se nazývá Fansipan a přezdívá se jí také jako “Střecha Indočíny”. Měří 3 143 m a buď se na ní dostanete lanovkou ze Sapy (700 Kč za jednu jízdu) nebo pěšky po turistické cestě. My jsme se k jejímu vrcholu nevydali, jelikož počasí nebylo ideální a kvůli mlze bychom stejně nic neviděli 😀
Ubytování v Sapě
Sapa je plná hotelů a tzv. homestays, takže záleží už jenom na to, jakou cenovou hladinu hledáte. Homestays bývají zpravidla levnější a dál od centra Sapy. Často ale nabízejí nejlepší výhledy na krajinu. Jejich jedinou nevýhodou může být zima, jelikož zpravidla tu nenajdete topení a to může být v zimních měsících nepříjemné.
Nízkonákladová verze
Pokud chcete ušetřit, tak doporučujeme zarezervovat některý z homestay. My jsme například bydleli u Tatu Sapa Homestay, kde jsme platili 175 Kč/ noc i se snídaní za samostatný dvoulůžkový pokoj. Více informací a dostupnost můžete nálezt zde
Střední cesta
Hezký hotel kousek od centra Sapy a s nádherným výhledem na okolí? Tohle všechno najdete v Sapa Praha Hotel. Doporučujeme zamluvit pokoj s balkonem a výhledem na hory, protože to stojí za to. My jsme za takový pokoj zaplatili 700 Kč/noc s bufetovou snídaní a pobyt jsme si moc užili. Více informací a dostupnost můžete zkontrolovat zde.
Luxusní verze
Pokud chcete přespat daleko od civilizace s nejlepším výhledem a bez rušivé wifi sítě, tak Topas Ecolodge je stvořený přímo pro vás! Cena je o hodně vyšší než předchozí možnosti (kolem 6000 Kč/noc), ale určitě nabízí nezapomenutelný zážitek. Schválně koukněte na jejich stránky a posuďte sami:)
Druhým podobným typem, ale trošku levnější verzí tohoto ubytování je Sapa Clay House, které se nachází asi 4 km od Sapy, ale opět nabízí přespání nedaleko rýžových polí. Více informací a dostupnost naleznete zde