Vietnam je úžasná země, do které by měl podle nás zavítat každý cestovatel. Přirostla nám k srdci hlavně kvůli krásné a různorodé přírodě, strašně milým lidem a jedinečné gastronomii. Nemusíte se bát, že si do Vietnamu něco zapomenete zabalit, jelikož tady vše levně dokoupíte. Spíše vám poradíme praktické věci ohledně víz, SIM karty nebo dopravy.
1) Vízum
Pro České občany platí vízová povinnost, takže před cestou do Vietnamu nezapomeňte na vízum. Vyřídit se dá jednoduše přes internet na těchto webových stránkách .Vízum se nám vyřídilo během několika dní, ale doporučuje se vyřizovat aspoň 2 týdny předem. Obzvláště pokud chcete navštívit Vietnam během oslav Nového roku, tak si ho raději udělejte i 3 týdny předem. Tyhle oslavy dokáží narušit veškerou administrativu. Vízum platí na 30 dní, stojí 25 USD a předkládáte jej v papírové podobě.)
2) Peníze
Ve Vietnamu jsme na většině míst platili hotově. Doporučujeme dovést americké dolary a na místě je vyměnit za vietnamské dongy. Pokud ale nemáte možnost dovézt dolary, tak lze vybrat peníze z automatu, ovšem ve většině bank se platí poplatek za výběr. Máme pro vás ale tip na banku, která jako jedna z mála poplatek nevybírá! Jmenuje se VPBank a naleznete ji ve většině měst (kromě Sapy). Na internetu možná naleznete, že další bankou, která nevybírá poplatek je MBank. Bohužel časy se změní a i ona vás teď při výběru zkasíruje.
3) SIM karta a nejlepší mobilní operátor ve Vietnamu
Ve Vietnamu se prodávají velmi levné SIM karty, takže si jednu určitě pořiďte. Srovnali jsme několik operátorů co se týče ceny a pokrytí a nejlépe nám vyšla společnost Viettel. POZOR: ceny na letišti jsou zpravidla vyšší než ceny ve městě, takže pokud vám nevadí strávit pár minut hledáním operátora, tak doporučujeme s koupí SIM počkat do města. My jsme pořídili SIM kartu na měsíc s 12 GB dat za 17 000 VND (cca 170 Kč).
4) Doprava po Vietnamu
Nejčastějším dopravním prostředkem jsou vlaky nebo autobusy. Autobusy bývají zpravidla levnější než vlaky, ale občas (u některé společností) nejsou tolik pohodlné sedačky. My jsme zpravidla jezdili nočnímu autobusy, které měly ležící lůžka nebo takovou “rakev”, do které se dalo zalést a spát. Ty nejlepší autobusy dokonce měli i obrazovky a toaletu. Většinou není nutné kupovat jízdenky předem přes internet (neplatí pro oslavy Nového roku). V každém městě totiž najdete několik dopravců, mnohem větší výběr a jiné ceny než na internetu! Koupě jízdenek nebyl problém ani v menších městech (například ostrov Cat Ba), jelikož skoro každý podnik zde jízdenky přeprodával.
Jednou jsme se ale spálili na tom, že jsme jízdenku zakoupili přes hotel a nezeptali jsme se na společnost. Paní od recepce nám sice tvrdila, že je to turistický bus a řidič nejezdí jako blázen (ona řidiči autobusu ve Vietnamu jezdí jako šílenci), ale nakonec přijel autobus s hodinovým zpožděním a vezl hlavně místňáky (takže neustále i někde zastavoval). Aby toho nebylo málo, tak sloužil i něco jako místní pošta a převážel pro někoho rybí omáčku. Ta se ovšem po cestě vylila zrovna na Tomovu krosnu a všechno strašně zasmrádla. Dokonce náš pan taxikář říkal, že ten smrad nejde snést. Naštěstí jsme to všechno vyprali, ale i tak to bylo hodně nepříjemné. Řidič ani jeho pomocníci navíc neuměli anglicky, takže domluva s nimi nebyla jednoduchá a na cizince nebyli moc příjemní. Tenhle zážitek se nám stal se společností Hung Thanh Travel company.
Tips for good bus companies in Vietnam:
From Ho CHi Minh: Thanh Buoi (more luxury buses)
From Da Lat: Futa bus line
From Sapa: Green Sapa bus
From Cat Ba: Cat Ba Express
From Ninh Binh: Daichii bus
No a samozřejmě Vietnam je znám jako motorková velmoc. Půjčení motorky ve Vietnamu je hrozně levné (Od 100 do 300 Kč den) a je to úplně jiný prožitek, takže pokud si na to troufáte, tak není co řešit. Doprava ve městech sice bývá šílená, ale když vyjedete ven, tak už je situace klidnější 🙂
5) Jídlo ve Vietnamu
Vietnam je vyhlášený svou gastronomií s jedinečnými pokrmy. Kdo by neznal Bum Bo Nam Pho, polévku Pho nebo jarní závitky že? Nejen, že je vietnamské jídlo vynikající, ono je navíc i hrozně levné, takže určitě není potřeba si z ČR vozit zásoby jídla. My jsme se na večeři oba dva v průměru najedli za 100 Kč. Vietnam je i vyhlášený svou kávou, takže milovníci kávy, těšte se! Kávu v průměrném obchodu pořídíte od 15 do 30 Kč. Zpravidla pokud za ní zaplatíte více, tak platíte turistickou cenu.