Cestovatelské tipy a rady do Mexika (poloostrov Yucatán)
V tomto článku bychom chtěli shrnout několik tipů a postřehů, které jsme si odnesli z našeho putování po poloostrově Yucatán. Strávili jsme tam celkem 18 dní a musíme říct, že jsme si tuto oblast opravdu zamilovali. Nádherná příroda, písečné pláže, výborné jídlo a pestrá architektura prostě byly výbornou kombinací.
1) Jak se dostat na poloostrov Yucatán
My jsme vyhledávali letenky na webovkách skyscanner , ale nakonec je stejně kupujeme přímo na stránkách letecké společnosti. Přijde nám to prostě nejbezpečnější. Nejlevnější letenky bývají převážně města Cancún, odkud se dá snadno dostat do dalších destinací ať už autobusem nebo vypůjčeným autem. My jsme letěli z Mnichova, obecně nám přišlo, že nejlevnější letenky jsme nacházeli z Německa. Přesedali jsme ve Washingtonu, ale pokud nemáte covid očkování, tak na to pozor. V USA i v Mnichově na letišti covid certifikát kontrolovali.
2) Jak se pohybovat po Mexiku
A) Autobus
Autobus je určitě nejlevnější způsob dopravy. Na delší trasy jsme vždycky jezdili s ADO busem, který měl pohodlné sedačky, klimatizaci, TV a jezdil poměrně na čas. Na kratší vzdálenosti jezdí ještě tzv. colectivos (např. trasy Playa Carmen -> Tulum, Valladolid -> Chichen Itzá), což je takový minubus bez klimatizace, méně prostoru na zavazadla, ale za to levnější.
B) Půjčení auta
My jsme cestovali po celou dobu autobusem, takže vám nemůžeme dát tipy na nejlepší půjčovnu aut ani poradit co se týče cen. Hodně cestovatelů si auto půjčuje, což jim zajistí lepší flexibilitu a dostupnost některých míst.
3) Nejlepší SIM karta v Mexiku
Koupili jsme si SIM kartu od operátora Telcel. Lze si sehnat skoro na každém rohu a není k tomu potřeba pas nebo nějaký jiný doklad. Pokrytí bylo velmi dobré a neměli jsme nikdy problémy (myslím že až na Holbox). Platili jsme kolem 200 Kč za cca 3 GB.
4) Kdy navštívit poloostrov Yucatán
Mezi nejoblíbenější měsíce k navštívení jsou od listopadu do dubna, což je tzv. „suchá sezóna“ s minimem srážek. Pokud sem ale jedete s cílem zaplavat si s velkými žraloky velrybími na ostrově Isla Mujeres, tak sem musíte zavítat od června do první poloviny září. Tohle jsme si dopředu bohužel neověřili a byli jsme z toho zklamaní. No naše blbost 🙂
5) Bezpečnost a Yucatán
Ze všech míst, která jsme na poloostrově navštívili jsme se necítili bezpečně v Cancúnu. Asi to bylo i tím, že jsme bydleli mimo turistické centrum a naše ubytování bylo celé obehnané ostnatými dráty, což nám na klidu nepřidalo :D. Na turistických místech a v menších městech jsme se ale nikdy nebáli a člověk prostě jen musí být ostražitý a snažit se nechodit večer někam do zapadlých ulic.
6) Placení, měna a výběr peněz z bankomatů v Mexiku
Upřímně my nejsme příznivci směnáren, takže se v zahraničí vždycky snažíme platit kartou Revolut nebo na místě vybrat peníze z bankomatu. Naštěstí na většině míst v Mexiku je dnes možné platit kartou (snad až na Holbox, tam to byla komplikace nebo si zaplatbu dávali 5% přirážku), protože v Mexiku vybírají poplatek za výběr z bankomatu. Obešli jsme několik bank a tady je naše shrnutí poplatků (listopad 2022). Nejnižší poplatek za výběr z bankomatu v Mexiku jsme našli v Citibamex (Pozn. ceny jsou uvedeny pro kartu Revolut)
Citibamex – 30,74 MXN (35 Kč)
Santander – 34 MXN (40 Kč)
Ci Banko – 58 MXN (67 Kč)
HSBC – 80 MXN (94 Kč)
BBVA – 100 MXN (116 Kč)
7) Dron a Mexiko
My jsme byli v Mexiku během listopadu 2022 a nikdy jsme neměli problém s dronem (DJi Mini 3). Bezpečnostní kontrola na letišti v Cancúnu proběhla bez problému a když jsme létali uprostřed historického centra Izamal, tak to bylo taky bez problému. Na některých místech je ale vyloženě létání s dronem zakázáno (např. ruiny v Tulumu nebo Chichén Itzá), takže ho raději nechejte na ubytování, ať vám ho někde nezabaví.
Každopádně před letem do Mexika doporučujeme zkontrolovat internet a aktuální legislativu, zkušenosti lidí. Jak jistě víte z vlastní zkušenosti, tak zákony a povolení ohledně dronů se všude rychle mění.